nasza wspólnota od samego początku 

zaangażowana jest w budowę hospicjum w Głogowie

PODSUMOWANIE 2023

RAZEM DLA  HOSPICJUM 

 A tym czasem w hospicjum ...

Jeszcze tak niedawno postępy prac widać było choćby z drogi na Paulinowie - dla przypomnienia ulica Cisawa. Ostatnio ma się wrażenie, że budowa się lekko zatrzymała. Oczywiście nic bardziej mylnego, wszystko dzieje się wewnątrz, tam mnóstwo kabli, rurek, przewodów i tam dopiero widać jak ogromnie wiele już sie wydarzyło i jednocześnie tam w środku przychodzi refleksja jak dużo jeszcze zostało aby zgodnie z planem na jesieni zakończyć prace.
I dla przypomnienia - "miasto" buduje Hospicjum, my RAZEM z WAMI je wyposażymy. Najpiękniej jak sie tylko da!
Chciałoby się napisać, że budzimy się z zimowego snu. Ale ani zimy ani „snu” nie uświadczyliśmy. Spotkaliśmy się aby po bardzo intensywnym grudniu i styczniu rozpocząć przygotowania do Hospicyjnej Wiosny. I chociaż do niej jeszcze kawał czasu jednak jest już najwyższy czas aby spisać pomysły i zadania, zaprojektować działania, podzielić odpowiedzialności. Rozmawialiśmy o wielu tematach, o „1,5%”, o przedświątecznych kwestach, o Czerwonej Teczce…
Zainaugurowaliśmy spotkania szkoleniowe dla Wolontariuszy. To tymczasem bardzo wstępny etap mający na celu w finale wyłonić grupę Wolontariuszy Opiekuńczych a więc takich którzy zechcą i będą mieli predyspozycje do tego aby pracować w ramach wolontariatu „przyłóżkowego”. W trakcie pierwszego „warsztatu” psycholog Karolina Marek „uświadomiła” nam jakie cenne wartości daje pomaganie innym i co zyskujemy w wolontariacie. Najciekawsze dopiero przed nami, spotkania z Karoliną będą odbywać się systematycznie, chętnych wciąż zapraszamy!
Na czwartkowych spotkaniach staramy się "zobaczyć kawałek" innego Hospicjum. I tym razem obejrzeliśmy krótki film z warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa. Stamtąd piękna, dotychczas mniej uświadomiona refleksja, że Hospicjum to także mocne wytchnienie dla najbliższych pensjonariusza. To odpoczynek od całodobowej, niezwykle trudnej opieki, który rodziny wykorzystują na ostatnie „dobre dni” z umierającym…
Wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć zapraszamy serdecznie!
Pierwszy raz w tym roku spotkaliśmy się w Ratuszu aby porozmawiać o Hospicjum. Mówiliśmy o terapii tlenowej i zapotrzebowaniu w tym zakresie. Mówiliśmy o instalacjach, kolorze ścian, kafelkach, tapetach, nawet o kolorze drzwi. Dużo tego, ale czas aby uzgadniać te tematy jest już absolutnie najwyższy. Tym bardziej, że to co się dzieje na Paulinowie i co się jeszcze bardziej dziać będzie to zgoda pomiędzy urzędowymi procedurami, przepisami i wymaganiami a np. wizją społeczników zaangażowanych w proces powstawania Hospicjum. To czasem niełatwe pogodzenie racji kilku stron w nim uczestniczących, w tak trudnych i zmieniających się warunkach około inwestycyjnych.
„…Budujemy Hospicjum. W jego powstanie zaangażowało się mnóstwo ludzi reprezentujących wiele „instytucji” i organizacji w naszym mieście. Można powiedzieć, że jest to pospolite ruszenie również tych bardzo mocno zaangażowanych społeczników, poświęcających swój czas i kompetencje aby to co powstanie było takie jak to sobie wspólnie zaplanowaliśmy i wymarzyliśmy. Musimy zrobić wszystko aby tak się stało” – tak dzisiejsze spotkanie podsumował wiceprezydent Głogowa Piotr Poznański.
Dziękujemy najpiękniej Panie Prezydencie

Wolontariusze nagrodzeni żonkilami, prezydent ze złotą łopatą

 

To była druga taka uroczystość “Żółty Żonkil”. Fundacja Hospicjum Głogowskie nagrodziła wolontariuszy. Tym razem wyróżnionych zostało pięciu z nich – Karolina Królikowska, Edyta Szymankiewicz, Beata Perkins, Krzysztof Kajdas i Jerzy Górski. Dlaczego akurat żonkile? – Bo to symbol hospicjum, symbol nadziei – mówiła Aleksandra Glińska, prezes fundacji.

Nagrodzeni – choć każdego dnia mocno zaangażowani w akcje tej fundacji – byli zaskoczeni i wzruszeni. – Działamy jako drużyna i czuję się jej częścią. Niezręcznie jest mi stawać na scenie, bo większość z nas powinna się na niej pojawić – wskazywała na swoich kolegów Edyta Szymankiewicz.

Emilia Szajowska poinformowała też, że mimo ciężkiego roku – wiele zbiórek z powodu koronawirusa zostało odwołanych – udało się przekroczyć magiczną kwotę 1 mln zł. Przypomniała, że te pieniądze zostaną przekazane na wyposażenie hospicjum. – Jesteśmy w połowie drogi – zaznaczała.

Podczas tej uroczystości niespodzianka czekała również na prezydenta Rafaela Rokaszewicza. Była to złota łopata. To nagroda za wsparcie miasta na rzecz tej wyjątkowej inicjatywy. – Prezydent wspiera nas od samego początku – podkreślała prezes Glińska.

Zabrakło za to wsparcia z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W fundacji mocno liczyli na pomoc, bo to z pewnością przybliżyłoby głogowian do celu jakim jest budowa hospicjum. Prezydent gwarantował starania o kolejne zewnętrzne środki. – Osobiście chciałbym podziękować za wspaniałą postawę, za wolontariat – mówił w stronę wolontariuszy. Wspomniał krótko o planach, o przetargu. I o tym, że chciałby, aby za rok powstał stan surowy naszego hospicjum.